Ubat boleh bertukar racun. Ini cara elak...

Mengambil ubat secara berlebihan boleh menyebabkan keracunan.
A
A

KERACUNAN ubat jangan dianggap sebagai perkara remeh. Ia boleh membawa kecelakaan dan berakhir dengan maut.

Masalah ini biasanya boleh berlaku kepada kanak-kanak yang menganggap ubat sebagai gula-gula atau bahan mainan mereka.

Mereka tidak sedar bahaya yang menanti terutamanya ubat untuk merawat penyakit darah tinggi, kencing manis dan sakit jantung boleh menyebabkan keracunan apabila dos yang diambil berlebihan.

Gejala keracunan ditunjukkan seperti:

- Sakit Kepala

- Rasa Loya

- Muntah-muntah

- Rasa pedih/ panas seperti terbakar pada bahagian mulut dan perut

- Melepuh di bahagian bibir, bingung dan meracau

- Pergerakan terhuyung-hayang

- Warna kebiruan pada bahagian mulut

- Sawan

- Koma atau pengsan

- Nadi tidak menentu

Justeru langkah pencegahan perlu dibuat untuk mengelak keracunan ubat ini, antaranya:

1. Jangan panggil ubat-ubatan sebagai gula-gula.

2. Elakkan daripada mengambil ubat di hadapan kanak-kanak kerana mereka akan meniru apa yang dibuat.

3. Simpan ubat di dalam bekas asal

4. Pasang lampu semasa memberi atau mengambil ubat.

5. Semak tarikh luput ubat dari semasa ke semasa. Jika tiada label anda boleh membuat anggapan bahawa ubat tersebut akan luput dalam tempoh enam bulan selepas dibeli.

6. Elak membuang ubat ke dalam tong sampah tidak bertutup.

7. Pastikan beg yang mengandungi ubat-ubatan disimpan jauh daripada kanak-kanak pada setiap masa.

Sumber: MyHealth